Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Reset
Reset

Nasze przedszkole przystąpiło do programu ''Mamo, Tato - zerknij na to''

Nasze przedszkole przystąpiło do programu ''Mamo, Tato - zerknij na to''

Mamo, Tato - zerknij na to

Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym są szczególnie narażone na wszawicę. Pasożyty te bytują na owłosionej skórze głowy a poprzez styczność głowy z głową są w stanie szybko rozprzestrzeniać się. Przebywanie dzieci w dużych skupiskach: przedszkola, szkoły, internaty sprzyja zjawisku występowania wszawicy. Jej prewencja, czyli kontrola skóry głowy i włosów dziecka powinna odbywać się co najmniej raz w tygodniu. Należy pamiętać, że samo umycie włosów nie wystarczy, dlatego ważna jestumiejętność zwalczenia wszy.

Aby skutecznie pozbyć się wszy należy pamiętać, że na głowie dziecka mogą pasożytować dorosłe osobniki lub/i znajdować się jaja wszy, czyli gnidy. Często po wykluciu się pasożyta pozostaje we włosach sucha osłonka, kokon w którym dojrzewała wesz. Zdarza się, że jajo wszy mylone jest z łupieżem. Łatwo wówczas przeoczyć już istniejący problem.

Aby usunąć dorosłego osobnika należy wykonać zabieg leczniczy:

  1. Zastosować preparat medyczny. Szeroki asortyment wyrobów medycznych dostępny jest w aptekach.
  2. Po zastosowaniu preparatu na wszy  wymagane jest mechanicznie usunięcie pasożytów poprzez wyczesanie ich z włosów gęstym grzebieniem.
  3. Rekomenduje się, aby zastosować preparat przeciw wszom po raz kolejny po ok 7-10 dniach. Jest to podyktowane cyklem rozwojowym wszy: jeśli niezauważone jaja tych pasożytów pozostały u nasady włosów to po  7-10 dniach wylęgną się z nich osobniki, które dalej będą drażnić skórę głowy dziecka i będą zdolne do składania kolejnych jaj.
  4. Zaleca się, aby w przypadkuwystąpienia wszawicy u jednego domownika, kontrolą głów i  leczeniem objąć pozostałych domowników.
Data dodania: 2024-10-16 12:27:19
Data edycji: 2024-10-16 12:31:25
Ilość wyświetleń: 12

Człowiek to człowiek, nieważne jak mały

Theodor Seuss Geisel
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej